Dim Mağarası

Dim MağarasıDim Mağarası ( Gavurini Mağarası ) Antalya’ya 145 km., Alanya’ya ise 11 km. uzaklıktadır. Alanya’dan Dim Mağarası’na Kestel Beldesi üzerinden, Dim Çay vadisinden ve Tosmur Beldesi üzerinden ulaşılabilir.

Dim mağarası, Türkiye’nin en güzel mağaralarından biridir. Alanya’ya yakın olması ve çevrenin piknik yerleri ve ormanlarla kaplı olması nedeniyle ziyarete uygundur. Tarih öncesi ve tarihi devirlerde insanlar tarafından barınak olarak kullanılmasından dolayı çevre halkı tarafından Gavurini Mağarası olarak adlandırılmıştır. Mağara Deniz seviyesinden 232 metre yükseklikte olup, 1.691 metre yüksekliğindeki Cebel Reis Dağı’nın batı yamacında yer alır.

Dim mağarasının hemen ön kısmında, 250 metre aşağıda piknik yeri olarak kullanılan, tabanı çınar ağaçları, yamaçları çam ormanları ile kaplı bulunan Dim Vadisi yer alır. Dim Mağarası 360 m. uzunluğunda, 10 – 15 metre genişliğinde ve yüksekliğindedir. Mağara içi çok çeşitli ve zengin damlataş oluşumları ile kaplıdır. Mağaranın sonunda, girişten 17 m. daha derinde 200 m² su yüzeyi bulunan küçük bir göl bulunmaktadır.